Přehled stylů

Interiéry navrhujeme v řadě zajímavých stylů – od exotického přes country a gotický styl až po moderní styl.

Exotický styl

Exotický styl zahrnuje styly Asie a Afriky s prvky jejich kultur.

Image 0 -

Image 1 -

Image 2 -

Image 3 -

Image 4 -

Image 5 -

Image 6 -


Historický styl

V současné době, avšak méně, se objevuje styl gotický, viktoriánský aj. s předponou "neo". Jsou ovšem finančně náročnější z hlediska pořízení replik nábytku (vyřezávané ornamenty, intarzie, ...) a obytných prostor. Kombinují se zde květinové a pruhované vzory, výrazné barvy se zlatou či stříbrnou. Z materiálů převládá dřevo (dub, mahagon, eben, ...) a těžké textilie (samet, brokát, vlněné koberce, ...). Romantický styl využívá historického nábytku, ale převládají světlé pastelovébarvy.

Image 0 -

Image 1 -

Image 2 -

Image 3 -


Country styl

Tento styl odráží život na venkově a liší se daným regionem. Používají se přírodní materiály jako dřevo, kámen, kov a textil. Řadí se sem i styl Provance, který vyniká jak světlými barvami, patinou dřeva i světlými barvami textilu.

Naopak ve stylu anglického venkova najdeme tmavý masivní nábytek, kombinovaný kůží nebo textiliemi se vzory (květiny, káro, pruhy) přírodních, ale výraznějších barev. Často se používají dřevěné obklady stěn a textilní tapety, které ladí se zastíněním oken.

Další styl, který sem můžeme zařadit, je Vintage. Jsou zde použity staré kusy nábytku a doplňků například z vetešnictví nebo bazarů. Můžeme je také použít k jinému účelu, než k jakému byly vyrobeny.

Image 0 -

Image 1 -

Image 2 -

Image 3 -


Moderní styl

Moderní styl se odvíjí od funkcionalismu, který vystřídal "zdobenou" secesi a je jejím pravým opakem. Používají se hladké plochy bez dekorů nebo s geometrickými vzory. Vyznačuje se jednoduchostí, účelností, úsporností, prostorností, pohodlím, nadčasovým designem a elegancí. Nábytek se dodnes vyrábí a prodává jako sběratelské kousky (např.LC4 od Le Corbusiera nebo Barcelona od M.van der Rohe). Používají se velmi kvalitní materiály jako kov, chrom, mramor a v současné době dřevo, které dříve nebylo pro tento styl charakteristické.

Minimalismus používá naprosto hladké linie, vzdušnost, prostor, hru světel a žádné vzory. Pracuje se s materiály, jakými jsou sklo, chrom, beton, ale i kompaktními materiály (Corian, ...), kter= lze jakkoli tvarovat beze spojů.

Řadím sem i retro, které je v podstatě návratem k některému ze stylů. Nejoblíbenější jsou šedesátá léta se svými výraznými barvami, plasty, syntetickými materiály a tapetami s geometrickými vzory.

Velmi oblíbený je industriální styl, který se pojí s lofty. Zachovává průmyslový ráz (kovové nosníky, schodiště, ale i sloupaná omítka zůstávají přiznané). Využívá se velkého prostoru, který se dělí "zónováním".

Image 0 -

Image 1 -

Image 2 -

Image 3 -

Image 4 -

Image 5 -